Mit jelentenek a betűk és a számok az AEG sarokcsiszolók neveiben?
Hálózati AEG sarokcsiszolók esetében a név mindig tartalmazza a WS kifejezést (ez a német Winkelschleifer kifejezésből származik, ami sarokcsiszolót jelent magyarul), utána következik két szám, kötőjellel elválasztva, például WS 8-125, amiből az első szám utal a teljesítményre, a 8 pontosan 800 W felvett teljesítményt jelent (a váltószám 100, néha plusz-mínusz 50 W eltérés előfordulhat), a második szám pedig a tárcsa átmérőjét jelenti milliméterben. A név végén vannak a speciális típusjellemzők, például itt jelölik a feszültség alatti biztonsági relé meglétét (S betűvel), vagy azt, hogy szerszámkofferben van-e a sarokcsiszoló (C vagy K betűvel), esetleg azt, hogy szabályzó elektronika van-e a gépben (E betűvel).
Akkus AEG sarokcsiszolók nevében a BEWS kifejezés szerepel, ezt követi az akkumulátor voltban mért feszültsége, az X jelenti azt, hogy FIXTEC (erről lentebb bővebben lehet olvasni), utána jön az akkumulátor(ok) típusa, kapacitása és darabszáma, majd pedig az, hogy a sarokcsiszoló kofferben vagy dobozban van-e.
Egy példa akkus AEG sarokcsiszoló elnevezésére: BEWS 18-115X LI-402C, ez egy 18 voltos, 115 mm-es tárcsa átmérővel rendelkező FIXTEC-es sarokcsiszoló, lítium-ion akkumulátorral, ami 4 amperórás, és 2 darab található a szerszámkofferben. Fontos, hogy vannak úgynevezett nullás gépek, például BEWS 18-125X-0, itt a 0 arra utal, hogy ez a sarokcsiszoló akkumulátor és töltő nélküli változat, ilyet akkor érdemes vásárolni, ha már van olyan AEG akkus gépünk, aminek az akkumulátora kompatibilis a kinézett termékkel, ekkor nem szükséges akkus változatot venni, ráadásul a nullás gépek ára sokkal kedvezőbb.
Mit jelentenek a betűk és a számok a Milwaukee sarokcsiszolók neveiben?
Hálózati Milwaukee sarokcsiszolóknál AG vagy AGV kifejezés szerepel mindig a névben, itt az angol angle grinder, azaz sarokcsiszoló szó a rövidítés eredete, ezután az AEG elnevezéseihez hasonlóan következik a teljesítményre utaló szám és a tárcsa átmérője milliméterben. Tehát egy AG 10-125-ös sarokcsiszoló 1000 W teljesítményt vesz fel, és 125 mm átmérőjű tárcsával használható. A sarokcsiszoló elnevezésének a vége szintén a speciális típusjellemzőket takarja.
Akkus Milwaukee sarokcsiszolók esetén bekerül a névbe a feszültség is, Milwaukee sarokcsiszolók esetén M18 és M28 rendszerek léteznek (szerepelhet benne a FUEL kifejezés is, erről lentebb bővebben lehet olvasni), ezek nagy előnye, hogy az akkumulátorok más fajtájú Milwaukee termékeknél is használhatók. A név további része tartalmazza a tárcsa átmérőjét, az akkumulátor kapacitását és darabszámát, valamint azt, hogy szerszámkofferben vagy Heavy Duty kofferben van-e a termék (C, illetve X betű). Ha X betű szerepel a tárcsa átmérője után, akkor az ugyanúgy a FIXTEC-re utal, mint AEG sarokcsiszolók esetén.
Például az AG-115-402C azt jelenti, hogy 115 mm-es tárcsa átmérővel rendelkezik, 2db 4 amperórás akkumulátor tartozik hozzá és szerszámkofferben van a sarokcsiszoló. AEG sarokcsiszolókhoz hasonlóan itt is vannak nullás gépek, amik olcsóbbak, de nem jár hozzájuk akkumulátor és töltő.
Mit jelent az, hogy FIXTEC?
Sarokcsiszolók esetén elkerülhetetlen, hogy a tárcsát időnként cseréljük: vagy azért, mert másféle munkát szeretnénk végezni, vagy pedig azért, mert a tárcsa elhasználódott. FIXTEC sarokcsiszolók esetén ezt a műveletet könnyíti meg a kialakítás: nincs szükség semmilyen szerszámra, könnyedén rögzíthetjük az új tárcsát.
Milyen munkához milyen tárcsára van szükségem?
A sarokcsiszolók felhasználása nagyon sokrétű, vágásra, csiszolásra és polírozásra is használhatjuk őket.
A vágótárcsák 1-3 mm vastagságúak, webáruházunkban külön jelöljük, hogy milyen anyag vágásához alkalmasak. Csiszolásra ennél jóval vastagabb tárcsák ajánlottak (6-8 mm), finomabb csiszoláshoz pedig csiszolóvászon vagy fíber tárcsa is használható. Polírozáshoz filckorongot is szerelhetünk a sarokcsiszolóra, de ilyenkor érdemes szabályozható fordulatszámú gépet választanunk, lentebb részletesen lehet erről olvasni, a szabályozható fordulatszámú sarokcsiszolókról szóló kérdésnél.
Mire jó a lágyindítás és az indítóáram korlátozás?
Indítóáram korlátozás nélkül egy komolyabb, például 2200 W teljesítményű sarokcsiszoló indítása során előfordulhat, hogy lekapcsol a 16 A-es biztosíték, mivel ilyenkor a gép áramfelvétele többszöröse a névleges áramfelvételnek. Ezt lehet kiküszöbölni olyan sarokcsiszolók használatával, ahol elektronika szabályozza a bekapcsolás során a terhelést. A lágyindítás szintén ehhez kapcsolódik, megakadályozza a gép lökésszerű felfutását, így biztonságosabban használható.
Mit jelent Milwaukee termékek esetén, ha szerepel a nevében a FUEL kifejezés, és miért jó a szénkefe nélküli sarokcsiszoló?
A FUEL termékcsaládot a Milwaukee néhány éve vezette be, ezek a gépek nagy teljesítményű, szénkefe nélküli motorral rendelkeznek, ami a hagyományos, szénkefés motorokhoz képest nagyobb nyomatékot (elsősorban alacsony fordulatszámon jelentős a különbség), szabályozhatóságot és hatékonyságot jelent, a kevesebb kopó alkatrész megnöveli a gép élettartamát, és nem kell többé szénkefét cserélni. A bonyolultabb elektronika miatt viszont a FUEL termékek ára magasabb, ezért elsősorban profi szakemberek számára ajánlott a használatuk.
Nemcsak FUEL termékcsaládban használ a Milwaukee szénkefe nélküli motort, ilyenkor a BL (az angol Brushless szóból) karakterek szerepelnek az elektromos kéziszerszám elnevezésében.
Honnan tudom, hogy egy sarokcsiszoló fordulatszám szabályzós-e, és mire tudom használni az ilyen sarokcsiszolókat?
Ha megfelelő elektronikával rendelkezik a sarokcsiszoló (érdemes a termék elnevezésében keresni az E betűs jelölést, de a termék adatlapon mindenhol szerepel, ha változtatható a sebesség), akkor szabályozhatjuk a fordulatszámot, amin a sarokcsiszolót működtetjük. Ez azért hasznos funkció, mert a kisebb sarokcsiszolók 10 000 fordulat/perc körüli fordulatszáma túl magas a polírozáshoz, vagy bizonyos anyagok megmunkálásához.
Munkavédelem sarokcsiszolók használata során
A sarokcsiszolókkal történő munkavégzés veszélyes, ezért védőfelszerelés szükséges: védőszemüveg, védőálarc, a munkától függően porvédő álarc, fülvédő, védőkesztyű használata ajánlott. A részletes munkavédelmi előírásokat a sarokcsiszolók használati utasítása tartalmazza.